Stabilna energia - stabilny wiatru

Energia odnawialna zyskuje coraz większą popularność, choć nie wszyscy są jeszcze do niej całkowicie przekonani. Problemem jest z jednej strony nasze przyzwyczajenie do tradycyjnych rozwiązań, a z drugiej, brak wiedzy, dotyczącej pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Czasami zarzuca się urządzeniom przetwarzającym energię, że nie są one takie bezpieczne ani ekologiczne. Takie zarzuty pojawiają się głównie w przypadku elektrowni wiatrowych, które możemy spotkać poza miastami, na polach łąkach, często w znacznej odległości od zabudowań. Największymi zarzutami im stawianymi jest hałas, który w wielu przypadkach często jest nieco silniejszy niż szum wiatru, który wszyscy musimy zaakceptować.

Na podobnych zasadach jak duże elektrownie, działają również i ich mniejsze odpowiedniki, które mają już bardziej domowe zastosowanie. Najważniejsze jednak w ich przypadku jest zapewnienie odpowiedniej siły wiatru. Nawet najbardziej wydajna elektrownia nie dostarczy energii, jeżeli wiatr będzie zbyt słaby bądź też, jeżeli go nie będzie wcale. Należy więc podczas wyboru elektrowni uwzględnić między innymi moc takiej elektrowni, ale również i wysokość ewentualnego masztu na którym ma ona zostać zamontowana. W zależności od mocy, możemy zasilić tylko wybrane urządzenia bądź wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Im wyższy jest maszt, tym zazwyczaj również wiatr jest silniejszy. Wyższy maszt pozwala na uniknięcie innych problemów. Dotyczą one szczególnie sytuacji, w których budynki, las bądź też inne konstrukcje ograniczają siłę wiatru. Należy o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji i dokonywania instalacji masztu oraz elektrowni. Warunki generowane przez ukształtowanie terenu stanowią w wielu sytuacjach czynnik determinujący wybór rozwiązań w postaci elektrowni wiatrowych. Najczęściej zakłada się, że najbardziej wskazany jest stabilny wiatr, a nie jego silne podmuchy. Niekorzystne są również sytuacje, w których wiatr wywoływałby zawirowania powietrza.

Na moc generowaną przez elektrownie wiatrowe wpływa również pora roku oraz pora dnia. W zależności od nich, również można zauważyć pewne wahania. Często są one charakterystyczne dla danego regionu i nie mamy na nie wpływu.